GENERACJA.pl - Twój dostęp do Internetu GENERACJA.pl - Twój dostęp do Internetu
GENERACJA.pl - Twój dostęp do Internetu GENERACJA.pl - Twój dostęp do Internetu pomoc praca kontakt
GENERACJA.pl - Twój dostęp do Internetu
Polski English
Download
HelpDesk
+48 71 78 56 000

Drukuj

Słowniczek

Alias pocztowy - dodatkowy adres do konta e-mail. Technicznie jedno konto może posiadać nieskończoną ilość aliasów. Na przykład do konta login@nazwa.do.pl mogą być przypisane aliasy: info@nazwa.do.pl, nazwa@nazwa.do.pl, dom@nazwa.do.pl, itp. Poczta wysłana na którykolwiek zdefiniowany alias trafi na konto podstawowe login@nazwa.do.pl.

Archiwizacja danych - usługa polegająca na wykonaniu kopii bezpieczeństwa ważnych danych i zapisaniu ich na innym nośniku danych takim jak np. płyta CD, płytka CD-RW, dyskietka, dysk twardy, DAT.

FTP (File Transfer Protocol) - protokół umożliwiający przesyłanie plików na i z serwera.

Konto E-Mail - elektroniczna skrzynka pocztowa z możliwością odbierania wiadomości z każdego miejsca na świecie. Każde konto e-mail posiada indywidualny adres w postaci np. login@nazwa.do.pl.

Konto WWW - elektroniczne miejsce umożliwiające publikowanie strony WWW.

Modem - urządzenie pozwalające na dostęp do Internetu (lub innego zdalnego komputera) za pomocą lini telefonicznej.

Pojemność konta - obszar na którym przechowywane są wiadomości e-mail/strony www. Im większy obszar, tym więcej e-maili/materiałów można przechowywać na koncie.

Prezentacja multimedialna - film animowany zawierający ofertę Państwa Firmy, dane teleadresowe i inne informacje wyznaczone przez klienta.

Skrypty CGI (Common Gateway Interface) - programy działające na serwerze mające na celu uatrakcyjnienie i budowanie wysoce zaawansowanych stron WWW. Dzięki skryptom CGI możliwe jest np. wysyłanie maili prosto ze strony, działanie systemów bannerowych.

Strona WWW - elektroniczna wizytówka firmy. Posiada jedyny i niepowtarzalny adres w postaci np. www.NAZWA.do.pl, może być oglądana z każdego miejsca na świecie.

Wirtualny serwer - fizycznie nie istniejący serwer internetowy, będący jedynie jego wirtualną kopią. Dzięki serwerom wirtualnym można otrzymać adresy w postaci www.nazwa.domena.pl, w przeciwnym wypadku adres jest w postaci www.nazwa.domena.pl/~login co znacznie utrudnia jego zapamiętanie, a co za tym idzie zmniejsza efekty reklamy.

Zabezpieczenie katalogu - strona WWW oprócz stron, które chcemy pokazać światu może zawierać tajne informacje dostępne tylko i wyłącznie po podaniu ustalonego wcześniej hasła dostępowego.

Zabezpieczenie komputerów - usługa mająca na celu zabezpieczenie Państwa komputerów przed nieautoryzowanym dostępem z zewnątrz przez osoby do tego nieuprawnione. Zabezpieczenie zapobiega kradzieży, podmiany, wykasowania cennych danych.