GENERACJA.pl - Twój dostęp do Internetu GENERACJA.pl - Twój dostęp do Internetu
GENERACJA.pl - Twój dostęp do Internetu GENERACJA.pl - Twój dostęp do Internetu pomoc praca kontakt
GENERACJA.pl - Twój dostęp do Internetu
Polski English
Download
HelpDesk
+48 71 78 56 000

eMule: problem high/low ID

Tekst zaczerpnięty ze strony http://www.emule-project.net/

ID jest wartością wyliczaną z numeru IP klienta. Jest przydzielane przez serwer, gdy eMule się do niego podłączy. Zamierzeniem ID jest wyznaczenie właściwej komunikacji pomiędzy dwoma klientami.

Po podłączeniu ID jest widoczne w Logu:

Jaki jest status Twojego ID możesz poznać po ikonkach w prawym dolnym rogu okna eMule.

oznacza high ID we wszystkich sieciach
oznacza low ID we wszystkich sieciach

High ID oznacza, że port w Ustawienia -> Parametry łącza (domyślnie 4662) jest otwarty i bezpośrednio dostępny.

Low ID oznacza, że ten port jest blokowany i nikt z zewnątrz nie może z Tobą nawiązać na nim połączenia. Może to być spowodowane przez firewall, router lub serwer proxy.

Low ID nie oznacza, że nie jest możliwe wysyłanie lub pobieranie plików, lecz ma kilka wad:

- IP komputera na którym działa eMule nie jest znane i przez to wszystkie zapytania jak np. o kolejkę lub żądanie połączenia muszą być routowane przez serwer do którego klient jest podłączony. To powoduje duże obciążenie serwera, ograniczając liczbę takich użytkowników z którymi serwer musi sobie poradzić. Serwery Lugdunum ograniczają liczbę użytkowników z low ID lub całkowicie ich banują (odmawiają połączenia).

- Dwóch klientów z low ID nie może się połączyć ze sobą przez to, że nie jest możliwe routowanie zapytań pomiędzy dwoma różnymi serwerami. To powoduje mniejszą liczbę źródeł z których można pobierać dane

- Na obciążonych serwerach może się zdarzyć, że zapytania zaginą i eMule straci ważne informacje o postępie kolejki lub żądaniach pobierania. To może prowadzić do mniejszej liczby kredytów i gorszego transferu.

Uwagi:
- Kwestia ID ma znaczenie tylko przy wymianie informacji pomiędzy klientami. Transfer danych przebiega normalnie od klienta do klienta.

- Jeśli nie jest możliwe otrzymanie high ID, lepiej jest podłączać się do serwerów z mniejszą liczbą użytkowników, ponieważ mają one więcej wolnych zasobów by obsłużyć wszystkie żądania niż te większe, zwykle przeciążone.

- Możesz także otrzymać low ID gdy serwer do którego jesteś podłączony jest przeciążony i nie jest w stanie odpowiedzieć prawidłowo lub po prostu jest źle skonfigurowany. Jeśli jesteś pewny, że Twoje ustawienia są dobre i powinieneś mieć high ID, podłącz się do innego serwera. Uruchom eMule i użyj tego skryptu (podziękowania dla TheDonkeyNetwork) by sprawdzić swoją konfigurację.

- Jeśli masz high ID, nie jest ważne jak wysokie ono jest. Wyższe ID nie jest w żaden sposób lepsze i nie przynosi żadnych korzyści.

- Jeśli masz low ID, nie jest ważne jak niskie ono jest. Low ID to wartość poniżej 16777216.

- By porównać swój numer IP z high ID sposób jest następujący: dla IP = A.B.C.D high ID = A + 256*B + 256*256*C + 256*256*256*D.

Ważne:
Od wersji eMule 0.23a źródła z low ID są pomijane przez eMule by ograniczyć obciążenie serwerów. Jedynie źródła z low ID podłączone do tego serwera co Twój klient i źródła z low ID które chcą pobrać od ciebie plik są akceptowane. Również źródła z low ID są pomijane przy wymianie informacji o znanych źródłach pomiędzy klientami.